Biegli sądowi. Dokumentowanie wydatków za pomocą oświadczeń. Zmiany rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości.

Polska Federacja Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych, niezwłocznie po wydaniu przez Ministra Sprawiedliwości w dniu 17 kwietnia 2024 roku rozporządzeń dotyczących wynagrodzeń biegłych i dokumentowania wydatków na sporządzenie opinii zarówno w postępowaniu cywilnym, jak i karnym, wniosła o przywrócenie w tych rozporządzeniach poprzednio obowiązujących rozwiązań w zakresie możliwości dokumentowania przez biegłego wydatków niezbędnych dla wydania opinii (tj. również za pomocą oświadczeń).
Stosowna informacja była zamieszczona na naszej stronie internetowej:
Przypomnieć należy, że zgodnie z rozporządzeniami Ministra Sprawiedliwości z kwietnia 2024 roku dokumentowanie wydatków stało się możliwe wyłącznie „za pomocą faktur lub rachunków albo kopii tych dokumentów”, co skutkowało brakiem możliwości udokumentowania szeregu wydatków poniesionych przez biegłego, niezbędnych do wydania opinii.
Analiza procesu legislacyjnego wykazuje, że podobne jak PFSRM, postulaty kierował również Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości do Spraw Biegłych Sądowych.
Wydane przez Ministra Sprawiedliwości w grudniu 2024 roku rozporządzenia zmieniające rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2024 roku przywróciły możliwość dokumentowania tych wydatków za pomocą oświadczeń. Nastąpiło to w rozbudowanej, lub określając inaczej, doprecyzowanej formie.
Informujemy, że w Dzienniku Ustaw z dnia 18 grudnia 2024 roku (poz. 1875) zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 grudnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych do wydania opinii w postępowaniu cywilnym.
Zgodnie z tymi zmianami § 8 rozporządzenia otrzymał następujące brzmienie:
„§ 8
1. Poniesione przez biegłego wydatki niezbędne dla wydania opinii, w szczególności wydatki materiałowe, amortyzację aparatury badawczej oraz koszty dojazdu na miejsce wykonania czynności, biegły dokumentuje za pomocą faktur lub rachunków albo kopii tych dokumentów.
2. Jeżeli udokumentowanie poniesionych przez biegłego wydatków, o których mowa w ust. 1, nie jest możliwe za pomocą faktur lub rachunków albo kopii tych dokumentów, biegły składa pisemne oświadczenie o poniesieniu wydatku, zawierające w szczególności wysokość wydatku, mechanizm jego wyliczenia oraz przyczynę braku możliwości jego udokumentowania.”
Z przepisów przejściowych (§ 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 grudnia 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych do wydania opinii w postępowaniu cywilnym) wynika, że:
„§ 2. 1. Do wynagrodzenia oraz zwrotu wydatków biegłego powołanego w celu wydania opinii przez sąd od dnia 25 kwietnia 2024 r. do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu dotychczasowym.
2. Do sposobu dokumentowania przez biegłego, powołanego w celu wydania opinii przez sąd, poniesionych przez niego wydatków niezbędnych do wydania opinii od dnia 25 kwietnia 2024 r. do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy § 8 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.”

Należy zaznaczyć, że rozporządzenie „zmieniające” weszło w życie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia (tj. z dniem 19 grudnia 2024 roku).

Z kolei w Dzienniku Ustaw z dnia 18 grudnia 2024 roku (poz. 1874) zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 grudnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych do wydania opinii
w postępowaniu karnym.

Zgodnie z tymi zmianami § 12 rozporządzenia otrzymał następujące brzmienie:
„§ 12. 1. Poniesione przez biegłego wydatki w zakresie, w jakim bezpośrednio dotyczyły one konkretnej opinii i były niezbędne dla jej wydania, w szczególności wydatki materiałowe, amortyzację aparatury badawczej oraz koszty dojazdu na miejsce wykonania czynności, biegły dokumentuje za pomocą faktur lub rachunków albo kopii tych dokumentów.
2. Jeżeli udokumentowanie poniesionych przez biegłego wydatków, o których mowa w ust. 1, nie jest możliwe za pomocą faktur lub rachunków albo kopii tych dokumentów, biegły składa pisemne oświadczenie o poniesieniu wydatku zawierające w szczególności wysokość wydatku, mechanizm jego wyliczenia oraz przyczynę braku możliwości jego udokumentowania.”
Z przepisów przejściowych (§ 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 grudnia 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych do wydania opinii w postępowaniu karnym) wynika, że:
„§ 2. 1. Do wynagrodzenia oraz zwrotu wydatków biegłego powołanego w celu wydania opinii przez sąd lub organ prowadzący postępowanie przygotowawcze od dnia 24 kwietnia 2024 r. do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu dotychczasowym.
2. Do sposobu dokumentowania przez biegłego, powołanego w celu wydania opinii przez sąd lub organ prowadzący postępowanie przygotowawcze, poniesionych przez niego wydatków w zakresie, w jakim bezpośrednio dotyczyły one konkretnej opinii i były niezbędne dla jej wydania od dnia 24 kwietnia 2024 r. do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy § 12 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem”.

Rozporządzenie „zmieniające” weszło w życie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia (tj. z dniem 19 grudnia 2024 roku).

Opracował:
Krzysztof Gabrel

/źródło www.pfsrm.pl/