PKD 2025. Wycena nieruchomości z nową, odrębną klasyfikacją (symbol: 68.32A)

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2024 roku (poz. 1936) zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Z wydanego rozporządzenia wynika, że „Działalność związana z wyceną nieruchomości” oznaczona jest w nowym PKD 2025 symbolem 68.32A.
Podklasa ta obejmuje: działalność w zakresie określania wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością.
Dotychczas, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD 2007), szacowanie wartości nieruchomości znajdowało się w podklasie 68.31 Z „Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami”.
Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
Stosowną zmianę wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej należy dokonać do dnia 31 grudnia 2026 roku.
Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia równocześnie ze stosowaniem klasyfikacji PKD 2025 w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej można stosować klasyfikację PKD 2007 do działalności oznaczonej zgodnie z tą klasyfikacją przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2026 r.
Z kolei § 2 ust. 2 rozporządzenia stanowi, że podmioty wykonujące działalność, które po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia złożyły wniosek o zmianę wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, równocześnie ze stosowaniem klasyfikacji PKD 2025 mogą stosować klasyfikację PKD 2007 do działalności oznaczonej zgodnie z tą klasyfikacją przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, jednak nie dłużej niż do dnia dokonania zmiany w tej ewidencji.
W tym miejscu należy nadmienić, że Polska Federacja Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych od kilkunastu lat podejmowała działania mające na celu wyodrębnienie działalności związanej z wyceną nieruchomości w Polskiej Klasyfikacji Działalności, co było następstwem postulatów płynących ze środowiska zawodowego rzeczoznawców majątkowych. Przywołać można szereg naszych wystąpień do Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, a także udziału przedstawicieli PFSRM w organizowanych przez GUS konsultacjach (również w zakresie europejskiej klasyfikacji NACE). Wsparcie naszych postulatów otrzymaliśmy również z Ministerstwa Rozwoju i Technologii (np. pismo znak: DN-V.0710.3.2022.JK.1 z dnia 29.12.2022 roku skierowane do Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego).

Opracował:
Krzysztof Gabrel

/źródło: www.pfsrm.p/